poniedziałek, 19 marca 2012

O patriotyzmie

Patriotyzm to słowo, które w rozmowach dotyczących stosunku obywatela/mieszkańca do swojego państwa/narodu wydaje się występować na tyle często, że można postawić tezę, że każdy wypowiadający swoje zdanie na ten temat tym właśnie słowem opisze ów stosunek. Kogo by nie zapytać - uważa się za patriotę, powstało nawet określenie patriotyzm lokalny jako określenie miłości do swojego regionu, tzw. "małej ojczyzny". Nie wiem kiedy dokładnie powstało to określenie, ale odkąd istnieje pewna zwarta zbiorowość ludzka złączona pewnymi wspólnymi elementami mamy do czynienia z umiłowaniem swojego kraju. Tyle, że czasy się zmieniają i zmieniły się dowody, które mogłyby zaświadczyć o autentyczności tego patriotyzmu. Kiedyś była to odwaga, by ryzykować życie na wojnie z wrogim państwem, teraz - patriotyzm najbardziej namacalny i najczęściej wykrzykiwany wydaje się być przy okazji zawodów sportowych. I tu pojawia się pytanie, czy patriotyzm to cecha odczuwana wyłącznie subiektywnie i czy jej występowanie można uzależnić od wymogów wyłącznie stawianych przez tego, który uważa się za patriotę: krótko - czy o patriotyzmie pojedynczego człowieka decyduje jego własne zdanie, czy możemy postawić pewne wymogi, które możnaby przyłożyć do każdego "kandydata na patriotę" - czy można znaleźć jakiś obiektywny a przynajmniej zobiektywizowany czynnik patriotyczny. Czy powinien on być na tyle łatwy do spełnienia, żeby każdy mógł to osiągnąc, czy wręcz przeciwnie?
Jak wspomniałem wcześniej dowodem na patriotyzm mogła być obrona przez nieprzyjacielską armią. Choć w pewnym sensie była ona w dawniejszych czasach rozpowszechniona to można zauważyć sporą różnicę między powyższym a patriotycznym kibicowaniem.
W moim przekonaniiu patriotyzm powienien być uznany za coś, co nie tylko wiąże się z pozytywnymi konsewencjami, lecz wybór tej drogi powinien postawić przed koniecznością dokonnia wyboru , który jest dokonywany bez względu na skutki - wyboru, który nie widzi kompromisów.
Skoro w dzisiejszych czasach nie istnieje realne zagrożenie konfliktem zbrojnym dla naszego kraju to może należałoby się zastanowić na oceną powszechnych dziś wyjazdów za granicę za pracą. Jeżeli uznamy, że patriotyzm to pewne POŚWIĘCENIE to może za patriotyczne należałoby uznać pozostanie w ojczyźnie mimo gorszych warunków albo raczej mniejszego dobrobytu.
Moim zdaniem patriotyzm to POŚWIĘCENIE INTERESU INDYWIDUALNEGO NA RZECZ WSPÓLNOTOWEGO.
Z tej perspektywy trudna dla mnie wydaje się odpowiedź na pytanie, czy jestem patriotą: jestem przywiązany do sytuacji, w której znajduje się od urodzenia, tzn. życia w granicach Rzeczpospolitej Polski i posługiwania się językiem Polskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz